Kreivi dantys. Kada sunerimti ?

“Panevėžio implantologijos centro“ klinikos gydytojos ortodontės Rūta Kuprienė ir Rasa Liesyte dalijasi savo patirtimi ir pataria nelaukti, kol netaisyklingas sąkandis bus diagnozuotas kitų gydytojų ar vaikas pats pradės jaustis nepatogiai dėl kreivų dantų.

Gydytojų ortodončių teigimu, kreivi dantys – ne tik grožio problema: tokius dantis sunkiau tinkamai išvalyti, ko pasekoje, tarpdančiuose greičiau vystosi ėduonis, o nuolatinis apnašas skatina dantenų uždegimą. Labai dažnai diagnozuojant kreivus dantis nustatomas ir netaisyklingas sukandimas, kuomet abu žandikauliai kontaktuoja netinkamai. Gydytoja ortodontė Rūta Kuprienė tikina, kad visas šias problemas įmanoma išspręsti pasitelkus šiandienines ortododntijos žinias bei galimybes, tačiau svarbus yra vienas momentas – paciento amžius. Gydytoja ortodontė Rasa Liesytė per daugelį metų sukaupusi patirtį gydydama vaikų netaisyklingus sąkandžius greižtai tikina, kad kuo jaunesniame amžiuje diagnozuojama anomalija  – tuo greičiau bei lengviau situacija yra koreguojama ir rezultatai būna stabilūs, todėl rekomenduojama atvesti vaiką pas ortodontą pirmai apžiūrai prieš pradedant eiti į mokyklą. Praktiškai, tokiame amžiuje, gydymas pradedamas labai retai, tačiau tėvai yra informuojami apie esamą problemą bei pradedamas pasiruošimas gydymui ateityje, sulaukus tinkamo laiko.

Nors ortodontijos sritis progresuoja labai greitai ir kiekvienais metais siūlo naujoves bei vis naujesnius gydymo metodus, deja, ortodontinių anomalijų turinčių vaikų tik daugėja. Gydytoja Rasa Liesytė tai aiškina pasikeitusiu maisto pobūdžiu: vaikai valgo daugiau minkšto maisto, todėl nelieka apkrovos žandikauliui – slopinamas jo vystymąsis. Vis dažnėja įvairios alergijos, peršalimo ligos, bronchinė astma – kuomet vaikai neprakvėpuodami per burną, būna nuolat prasižioję. Gydytojos Rasos teigimu, tai stipriai įtakoja laikyseną, stuburo padėtį ir, be abejo, deformuojamas žandikaulio augimas.

Į klausimą: „ar gydymo breketais įmanoma išvengti?“  gydytoja Rasa Liesytė atsakytų, jog tai labai priklauso nuo tėvų įdedamų pastangų: jeigu bus stebima vaiko dantų kaita, kvėpavimo pobūdis, liežuvio padėtis, reikalingas dantų gydymas bus pradedamas laiku, taip pat bus koreaguojama mityba kietesniu maistu – galbūt pakaks gydymo plokštele ir breketų pavyks išvengti.

Labai dažnai girdima nuomonė, kad gydymą breketais galima pradėti bet kokiame amžiuje. Klinikos: „Panevėžio implantologijos centro“ gydytojos ortodontės Rūta ir Rasa vieningai sutaria, kad tai dalis tiesos, tačiau perspėja, kad breketais atliekamas tik dantų tiesinimas, sąkandis nėra visiškai koreguojamas, todėl netaisyklingo sukandimo korekcijai būtinas augimas, kurio pagalba žandikaulis auginamas tiek, kiek jo trūksta. Vėliau kreivi dantys gali būti tiesinami bet kuriame amžiuje, tačiau kuo pacientas yra vyresnis, tuo sąkandis yra labiau susiformavęs, dantys juda lėčiau, todėl gydymas tampa ilgesnis ir sudėtingesnis, dažnai vien breketų nepakanka.

0 komentarų “Kreivi dantys. Kada sunerimti ?

Comments are closed.